Kotor i Perast u jednom dahu
Kotor je jedinstven grad, što je dokazano i kad je UNESCO stavio Kotor na svoju mapu. Sada zvanično kao prirodno i kulturno-istorijsko mjesto, privukao je pažnju putnika iz cijelog svijeta.
Dakle, prije nego što „pogledamo“ Kotor, razmotrimo geografsku perspektivu.
Kotor se nalazi u zalivu Kotor. A ovaj zaliv dio je vrlo popularnog Bokokotorskog zaliva, koji se sastoji od Hercegnovskog, Tivatskog, Risanskog i Kotorskog zaliva. Svi zajedno čine sjajno iskustvo za one koji vole more (u ovom slučaju Jadransko more) u kombinaciji sa starim kamenim kućama, ogromnim kulturnim nasljeđem, dok su svi okruženi visokim planinama što zalivu daje vrlo neobičan izgled.
Ova kulturna baština se spominje dosta i ovdje je najbolji način da se ispriča. Jedna od prvih katedrala, starija od mnogih drugih crkvenih hramova na svijetu, izgrađena je u Kotoru. Izgradnja katedrale svetog Trifuna započela je u 9. vijeku nakon dolaska Slovena, a završena je 1166. godine.
Kotor je smješten u jugoistočnom dijelu Kotorskog zaliva, pod planinom Lovćen. Stari dio grada razvio se u malom trouglom prostoru, okružen gradskim zidom koji je stizao do tvrđave Svetog Ivana (260 m). Kotor je okružen zidinama - dužine gotovo 5 km, visine 20 m i širine 2-15 m. Dva su zida i oba se završavaju u blizini tvrđave Svetog Ivana. Od grada do tvrđave ima 1426 stepenica.
GOSPA OD ŠKRPJELA "PRIČA O OSTRVU"
Perast je riznica vrijednih djela kulturno-istorijske i umjetničke baštine Boke, smješten je u jednom od najljepših predjela Boke Kotorske, u podnožju brda Sv. Ilije. Njegovi vrijedni spomenici, crkve, kapele, zvonici, Gradski muzej, izuzetne palate, balkoni i grb dobro su očuvani. Koliko god da je Perast lijep, naša pažnja danas nije usredsređena na Perast već na more ispred grada. Ostrva Svetog Đorđa i Gospe od Škrpjela. U prirodnom ostrvcu Svetog Đorđa nalazi se istoimena crkva iz 17. vijeka, kao i groblje Perast iz 1886. godine i drevna benediktinska opatija iz 12. vijeka.
Gospa od Škrpjela je vještački napravljeno ostrvo sa istoimenim zavjetnim svetilištem mornara. Ostrvce je izgrađen stalnim nagomilavanjem kamenja koje je započelo sredinom 15. vijeka, i trajalo je u određenoj mjeri, do danas. Ostrvo se prostire na 3030 m2. Prema tradiciji, slika Gospe u Perastu postaje poznata 1452. godine. Crkva na stijeni povezana je u ovoj tradiciji s ozdravljenjem jednog od braće Mortešić od bolesti. Oni su sliku držali u svojoj kući, nakon što su je našli jedne noći usred mora dok su lovili ribu. Kako bi pokazali zahvalnost čudesnom ozdravljenju, odnijeli su sliku u crkvu Svetog Nikole. Kasnije je odlučeno da se izgradi crkva na stijeni u blizini ostrvca Svetog Ilije, kako bi se odala počast Gospi i čuvala njena slika. Vjeruje se da je glavni oltar svetišta smješten na samom grebenu na kojem je slika pronađena. Crkva je prilično mala i jednostavno izgrađena od finog kamena s ostrva Korčula u Hrvatskoj. Sastoji se od naosa i kapele (apside), prekrivene kupolom. Unutrašnjost crkve predstavlja ekstravagantnu galeriju slika. Šezdeset i osam slika na platnu stoje na bočnim zidovima i stropu. Strop je oslikan prizorima iz života Svete Marije i Isusa Hrista, kao i slikama evanđelista i crkvenih staraca.